Sağlık ve Siz: Kemoterapi ve Yüzme

Kemoterapi hücreleri patlama kimyasallar kullanan bir kanser tedavi yöntemidir. Bu radyasyonun bir patlama, ancak kanser hücrelerini hedefleyen bir kimyasal işlem değildir.

Kanser hücresi gibi – kemoterapötik ajanların hızla bölmek hücreleri öldürür. Nasıl enfeksiyonlar ve kemoterapi ve tüm ilişki yüzme do?

  1. Kemoterapi
  2. Kemoterapi ve Enfeksiyon Riski
  3. Kemoterapi ve Yüzme

Kemoterapi

50 yılı aşkın süredir, kemoterapi ya da ‘kimyasal terapi’ kanser tedavisinin bir parçası olmuştur. Kemoterapi enjeksiyonlar ya da haplar kendi başına ya da cerrahi ya da hedefli bir radyasyon tedavisi ile birlikte de kullanılabilir. Kemoterapi vücutta iyi çalışır iken Cerrahi ve radyasyon, belirli bir bölgedeki kanser hücrelerini yok.

Kanser hücreleri normal hücrelerden daha hızlı bir oranda çarpın; Dolayısıyla, kemoterapi çarparak hedef hücrelere yapılır. daha onlar bölmek, güçlü ilaç etkinliği olacak.

Kemoterapi ile normal hücrelerin yan etkisi de yok ediliyor geliyor. Bu hücreler, saç, ağız ve bağırsak bulunabilir. Kemoterapinin yan etkileri bitkinlik, ağız yaraları, bulantı, saç dökülmesi ve kırılgan tırnaklar bulunur.

Buna ek olarak, bağışıklık sistemi daha enfeksiyonlar için izin veren zayıflamış olabilir. Çünkü bu riskler ve kemoterapi eşlik yan etkileri, birçok hasta kemoterapi seçeneği ile harap olabilir.

Kemoterapi, kan transfüzyonu, antibiyotik ve intravenöz sıvılar, veya IV sıvıları dahil – birçok durumda kanser tedavisi kullanımı ve tedaviler için farklı seçenekler için damarların erişimi gerektirir. Kolay gibi bu usul ve tedaviler yapmak için, doktorlar, ancak bu başka bir enfeksiyon riski taşır bir kateter ya da bağlantı noktasını kullanarak önerebilir.

Kanser ve Enfeksiyon Riski

Mikroplar çoğalarak mutasyona, vücut üzerinde bir nemli açılış girmek için izin verildiğinde Enfeksiyon oluşur. Bağışıklık sistemi zayıflamış durumda olduğu gibi bu kanser muzdarip olanlar ile yaygındır. Neyse ki, önlemek ve olası enfeksiyonların tedavisinde birçok yolu vardır.

Balon tedaviler ve doğrudan damar içine yan etkileri ve kanser belirtilerini yönetebilirsiniz ilaçları teslim uzun plastik tüpler vardır. Eğer kateter dokunmadan önce ellerinizi yıkamak enfeksiyon önlemeye yardımcı olur. Kirli elinden Mikroplar bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman kötüdür sisteminize, girmesini mikroplar yol açabilir.

Mikrop eski bandaj üzerine inşa gibi – gerektiğinde Diğer yararlı ipuçları bandaj değişiyor içerir. Tüp kullanımda değilken kelepçeler sıkı olduğundan emin yaparak kateter alma hava önleyin. Kateter sonları veya kesikler kaçının ve sualtı olmaktan kateteri tutun.

Tek bulaşıcı hastalık en savunmasız olduğu bir kemoterapi tedavisi sonrası olduğunu. Grip veya soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar kolaylıkla kalabalık alanlarda kişiye kişiye aktarılır. Bazı yollar enfeksiyon genellikle el yıkama dahil ve ağız ya da gözlerine dokunmaktan eller önlemek önlemeye yardımcı olur.

Ağız bakımı da önemlidir; Bir günde iki kez diş fırçalama ile temiz ağzı tutmak; Ağız olmadan alkol durular kullanın ve diş ipi kullanmak yok . Gıda güvenliği de önemlidir – ve hatta daha önemli kemoterapi sırasında çiğ tutmak, hazırlamak ve gıda tüketimi, iyi yemek pişirmeden önce el yıkamak gibi sen her zamanki gibi aşağıdaki ipuçlarını hatırlamak uzakta hazır yemek, gıda sebze ve meyve yıkama ve soğuk gıda soğuk tutmak gelen gıdalar.

İlgili bir enfeksiyon için en riskli olanlar düzgün tedavi edilmezse su içmemelidir. Bir dakika kaynar suda Cryptosporidium ve diğer su kaynaklı organizmaları öldürür.

Kanser tedavisi sırasında beyaz kan hücresi sayımı dikkat edin. Sizin sağlık profesyonel size beyaz kan hücresi sayısını düşürmesi bir tedavi aldığınızda bildirmeniz gerekir, ve beyaz kan sayımları vücudunuzun enfeksiyon defetmek için daha az muhtemel olacağını düşük noktada olacak zaman sormalısınız .

Kemoterapi ve Yüzme

Amerikan Kanser Derneği’nin mesajı egzersiz konusunda açık – Tedavi sırasında orta egzersiz faydalıdır. Mümkün olduğunca aktif tutmak için önemlidir olsa kemoterapinin yan etkileri, bazı hastalar için egzersiz motivasyon azaltabilir. Neden? Egzersiz aslında hayatta kalma ihtimalini artırmak, kanser tedavisinin etkinliğini artırabilir. Diğer avantajları egzersiz vardır – 1999 çalışma kemoterapi hastalarında yorgunluk önemli bir azalma olduğunu gösterdi ve daha az korku, kaygı ve genel diğer psikolojik sıkıntı bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yüzme suyu yanlışlıkla yenmesi neden olabilir ve bu nedenle Cryptosporidium veya diğer su kaynaklı patojenler elde şansını artırabilir. Bu kendinizi böyle çürüyen yaprakları ve kompost yığınları gibi nemli, karanlık alanlarda ve çevresinde bulunan çevresel sporlar teneffüs bulmak durumlardan kaçınmak için emin olmak çok önemlidir. Sıcak suda yaşayabilir bazı bakteriler vardır çünkü kamu sıcak küvetleri ve kaplıcalar tavsiye edilmez. Sıcak küvet düzgün dezenfekte Ancak, hiçbir risk çok az var.

Yüzme havuzları ve sıcak küvetler tek risk değil – göller, nehirler ve okyanuslar yüzme eğlence su hastalıklar getirebilir. Bunlar, yutma teneffüs ve gözleri açık, veya açık kesikler veya yaralar ile kontamine sular temas yayılabilir. En yaygın eğlence su hastalık ishaldir. Kirlenmiş su Diğer hastalıklar gastrointestinal, deri ve hafif solunum enfeksiyonları sayılabilir.

Ama pH ve dezenfektan seviyeleri hastalığa neden olan mikrop kontrolü için sık sık kontrol edilmeli ve filtrelenmiş aşırı su olmalıdır – düzgün dezenfekte havuzları ve sıcak küvetleri daha güvenli yüzme deneyimi, özellikle düşük kullanım konut havuzlar olabilir Uzun günlük filtre ile çalışır.

Bir çok durumda, kemoterapi hastanın enjeksiyon için bir bağlantı noktası o-cath ile donatılmıştır. Tamamen yüzme önce alana uygun bir su Tegaderm gibi bariyer ve bant ile bir kateter ya da merkezi bir çizgi Kapak ve her yüzerek sonra bandaj değiştirin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir